Mądre oszczędzanie na swoją emeryturę

Nie od dziś wiadomo, że emerytura większości z nas będzie bardzo niska, będzie jeśli nie zadbamy o nią sami. Ani zmiana systemu, ani państwo, ani też ZUS nie są w stanie nam w tym pomóc.

Jeśli ograniczymy się do dwóch pierwszych filarów emerytalnych, nasz poziom życia przy schyłku aktywności zawodowej może się drastycznie obniżyć. Nie wiem jak Państwo, ale ja nie wyobrażam sobie abym na stare lata musiał rezygnować z dotychczasowego stylu życia, szczególnie że ta zmiana nie będzie na moją korzyść. Większość z nas natomiast na szczęście zdaje sobie sprawę, że godna emerytura to kwestia dobrego zaplanowania i przemyślanych decyzji.

Jeśli przeraziła nas ta wizja i chcielibyśmy utrzymać dotychczasowy status finansowy, powinniśmy systematycznie odkładać z comiesięcznej pensji około 5-10% jej wysokości. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby pójść krok dalej i postarać się aby nasza emerytura była wyższa od obecnie zarabianej kwoty. Wówczas nasza „jesień” życia może nabrać naprawdę optymistycznych barw.

Aby móc tego dokonać, stworzony został III filar systemu emerytalnego, czyli filar na który w dobrowolny sposób odprowadzamy nasze oszczędności. III filar, czyli Indywidualne Konto Emerytalne, w skrócie IKE.

Do niedawna istniały przepisy, które uniemożliwiały wycofywanie częściowych środków z IKE, można było wyłącznie wycofać całość uzbieranej kwoty, od której zresztą był pobierany podatek (tak na marginesie, to kwota wycofana z IKE nadal jest opodatkowana). Dopiero od dość niedawna zmieniły się przepisy na bardziej przyjazne, umożliwiające wycofanie części uzbieranych środków.

Innym udogodnieniem jest ratalna wypłata środków zgromadzonych na IKE, jednak przysługuje ona wyłącznie osobom, które przekroczyły 60 rok życia oraz spełniają pewnie warunki ściśle określone w przepisach o IKE. Emeryt może wydać taką dyspozycję, aby środki wycofywać np. miesięcznie lub kwartalnie. Takie wypłaty są wolne od podatku.

Podsumowując, mądre oszczędzanie w czasach gdy pieniążków nam nie brakuje, może przynieść wymierne korzyści na lata gdy pracować nie będziemy w stanie.

Dodaj komentarz