Lokaty jednodniowe – krótka historia najpopularniejszych depozytów bankowych
Lokaty jednodniowe z pewnością można nazwać najpopularniejszym produktem bankowym w tej kategorii. A przynajmniej można było na początku lat 2000. Co o tym zadecydowało? Jak zmieniała się ta lokata? Dlaczego teraz konsumenci wybierają lokaty krótkoterminowe?
Lokaty jednodniowe czyli lokaty antybelkowe
Lokaty jednodniowe, szczególnie w pierwszej dekadzie lat 2000. były bardzo popularną formą pomnażania kapitału. Można powiedzieć, że ten produkt finansowy powstał w odpowiedzi na wprowadzenie podatku od zysków kapitałowych. Mowa o 19% podatku z 2002 roku, powszechnie nazywanym także podatkiem Belki od nazwiska ówczesnego ministra finansów. Banki, tworząc i oferując lokaty jednodniowe, wykorzystywały lukę prawną w ordynacji podatkowej, która pozwalała legalnie tego podatku uniknąć. Lokaty jednodniowe zyskały sobie nawet przydomek lokat antybelkowych. Ten „złoty okres” dla banków i właścicieli lokat jednodniowych minął razem z rokiem 2012, kiedy uszczelniono system podatkowy. Obecnie podatek od zysków kapitałowych obowiązuje przy każdej formie lokaty.
Lokaty krótkoterminowe – jak funkcjonują współcześnie?
Po roku 2012 lokaty jednodniowe bez wątpienia straciły na swojej popularności, nie przynosząc już tak wysokich zysków kapitałowych. Nie oznacza to jednak, że ten produkt odszedł całkowicie do lamusa. Obecnie lokaty krótkoterminowe znów są w ofertach banków, jednak motywacje klientów związane z ich założeniem są inne.
Jeśli chodzi o warunki ich założenia, to właściwie mamy do czynienia z tym samym produktem. Lokatę krótkoterminową czyli jednodniową zakładamy dosłownie na jeden dzień – jak wskazuje nazwa. A zatem są to lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek i najczęściej mają one opcję automatycznego odnowienia.
Jakie korzyści daje lokata na krótki termin?
Wysokie zyski kapitałowe z pewnością nie są wyróżnikiem lokaty zakładanej na krótki termin. Zazwyczaj plasują się ona na poziomie 0,01%. Co zatem sprawia, że jednak klienci i w takiej formie deponują środki? Przede wszystkim chodzi tutaj o stały dostęp do środków – nie są one „zamrażane”, tak jak w przypadku standardowych lokat. Lokata na krótki termin nie wpływa zatem na płynność finansową.
Drugi istotny powód, dla którego lokata jednodniowe jest wybierana to to, że może stanowić dobrą alternatywę dla klasycznego, nieoprocentowanego rachunku oszczędnościowego. Oprocentowanie lokaty pozwala na pomnażanie środków, a jednocześnie są one do dyspozycji. To ciekawa i dość korzystna forma elastycznego oszczędzania.