Działalność gospodarcza a prywatne konto bankowe

Założenie własnej działalności gospodarczej to ważny krok dla stabilizacji finansowej i rozpoczęcie życia na własny rachunek. Młodych przedsiębiorców czekają jednak liczne dylematy, które mogą mieć wpływ na przyszłe zarządzanie firmą. Jedną z ważniejszych kwestii przed zarejestrowaniem działalności, jest ustalenie zasad prowadzenia księgowości i zarządzania finansami. W tym celu trzeba wybrać rachunek bankowy, który będzie wykorzystywany do rozliczania firmy.

Obowiązek posiadania konta

Każdy przedsiębiorca już na etapie rejestrowania firmy w CEIDG musi podać dane identyfikacyjne konta bankowego, ze wskazaniem firmowego rachunku. Posiadane konta przypisanego do prowadzonej działalności jest konieczne ze względu na ewidencjonowanie obrotu oraz prowadzenie rozliczeń względem instytucji. Kierując się zasadami prawa w finansach trzeba mieć na uwadze, że obecnie rozliczenie z ZUS i US jest możliwe tylko za pośrednictwem przelewów, wykluczając jednak z tego obowiązku mikroprzedsiębiorców. Dodatkowo należy pamiętać, że każdą zmianę w rachunku bankowym należy niezwłocznie zgłosić do CEIDG oraz organu podatkowego.

Konto prywatne dla przedsiębiorcy

Mikroprzedsiębiorcy mogą korzystać z osobistego rachunku bankowego, który przypisany jest do działalności gospodarczej. Należy to uwzględnić podczas rejestracji firmy w CEIDG, gdyż nie ma obowiązku zakładania oddzielnego konta dla transakcji firmowych. Takie rozwiązanie sprawdzi się, gdy rachunek wykorzystywany jest tylko do rozliczeń ZUS i US oraz prowadzenia niewielu transakcji. Prywatny rachunek pozwala zaoszczędzić czas i koszty związane z opłatami bankowymi, jednak nie sprawdzi się w przypadku dużych firm, które prowadzą rozbudowaną księgowość. Jest to także ułatwienie dla przedsiębiorcy, gdyż jedno konto może wykorzystywać do własnych celów oraz dysponować środkami firmowymi na własne potrzeby.

prawo w finansach

Konto firmowe

W przypadku firm, które prowadzą liczne transakcje z kontrahentami i zatrudniają sporo pracowników, lepszym rozwiązaniem będzie osobne konto firmowe. Pozwala to na łatwiejsze zarządzanie finansami i kontrolowanie przychodów. Banki często oferują konta dla przedsiębiorców na atrakcyjnych warunkach, udostępniając jednocześnie inne produkty finansowe dedykowane firmom. Prowadząc rachunek firmowy łatwiej w przyszłości otrzymać kredyt na firmę, gdyż tacy klienci są doceniani przez instytucje bankowe. Prowadzenie osobnego konta ułatwia również rozliczenia z US i ZUS, co jest szczególnie ważne w przypadku kontroli przeprowadzanej przez organ podatkowy.

 

Dodaj komentarz